This site uses cookies to improve the user experience. By your continued use of this site you accept such use.Read moreOK

Download the app

Enter your mobile number and we'll text you a link to the App Store or Google Play.

SE +46

The forgotten expense of the summer holidays: Tips for managing

May 20, 2020

Ice cream and the summer holidays go safely hand in hand. To many children, having a daily ice cream is just as an obvious combination as taking a swim as soon as the water is warm enough. Perhaps something which is not as obvious is how much money this daily ice cream costs. The average summer holiday ice cream consumption for a family results in an expense of several thousand SEK which is probably nothing which children would usually reflect on, nor anything that the parents spend time thinking of until after the summer has finished.

… but stay calm, there are solutions that allow you to both enjoy the wonderful frozen stick and at the same time stick to your holiday budget. Let's teach our children about money and budget in a fun and engaging way - Keep reading for Gimi’s ice cream quiz!

In a previous blog post we explained where and how children spend their pocket money and it was then clear that most of the children's money is usually spent on sweets and snacks. With the summer holidays around the corner, this will probably be no exception. The expense on sugar is more likely to increase as the temperature rises. In this quiz, we want to give you and the kids some smart tips for keeping the holiday budget without being stingy. Because a summer without ice cream is not a real summer after all right?

Simple tricks for saving money during the summer

Ice cream is expensive, at least if they are bought individually in the store or in ice cream kiosks. In fact, for a family with three children, where each child gets one ice cream a day, the cost of summer holiday ice cream is about SEK 5,000 by the end. Money that many people probably don't think about, but that could be used for much more memorable things.

With simple tricks you can easily halve this cost. You do not have to be ruined and the children do not have to spend the whole weekly money on one single ice cream. What about buying a multi pack and loading up the freezer instead of buying single pieces of ice cream. This would help to reduce the cost significantly without cutting out the treats. You could also try replacing expensive toppings and sprinkles with classic cupboard staples such as syrup and grated block chocolate, or why not go a step further and make your own homemade ice cream? It can also be a fun family activity! To teach the children about money does not have to be difficult or boring, at Gimi we instead want it to be a natural and fun element in everyday life!

Being able to take money from the ice cream account and instead spend it on other activities, travel or dreams, an awareness around money is needed in the first place for the kids. And an insight into our own buying behavior too. This may not sound like the most inspiring activity, but we have found that raising awareness in a fun way works well! Try this for size: Gimi's ice cream quiz! It’s a simple, fun quiz for kids where they can gain fun facts about ice cream and what it costs. Of course, you as a parent can also do the quiz, and maybe you can compete as a whole family or do it as a game on Midsummer Eve. And the winner gets… yes, an ice cream

Statistics over the Swedes' consumption habits

According to Statistics Sweden, the sales volumes of food have increased steadily since the beginning of the 2000s. The item group that has increased most during the years 2000-2016 is sweets. We are often unaware of both our consumption costs and the amount of purchases. This consumption unawareness is due to a defense mechanism, as we would like to think that we are acting sustainably, as University of Gothenburg explains in their article Swedish Consumers Underestimate Consumption. To change a behavior, we need to be aware of what we do.

So now that you have the facts in front of you, we know that our consumption is increasing overall, please take a look at the blog post where we provide 5 fun tips to consume sustainably! Why should it be boring to do something good?

In the article Swedish Consumers Underestimate Consumption it describes how we Swedes estimated that we had increased our consumption by 4.7% between 2010-2017, while Statistics Sweden's (SCB) in actual fact showed that it increased by 16.2 percent. Which we could say means that we are in general very naive about our own behavior. Therefore, teaching our children about money is not just about talking about money but also giving them the opportunity to practice with money. In this way, children can easily see their expenses and understand how to change their buying behavior. As already said, awareness is often a major key to being able to start smarter spending. So now take the opportunity to make your children a bit more aware, with Gimi's ice cream quiz you can easily build a smarter holiday budget together! Don’t wait a minute longer, grab the family and get quizzing ready for the summer time!

Are you ready for smarter pocket money?